لوله مانیسمان رده 40

لوله بدون درز رده ۴۰، متداول ترین و پرکاربردترین رده در لوله های بدون درز است. به لوله‌ مانیسمان رده ۴۰، رده ۴۰ بدون درز و  sch 40 نیز گفته می شود. این لوله را می توان برای مصارف مورد نیاز گاوانیزه کرد؛ اگرچه این کار، معمولا لازم نیست. لوله رده ۴۰ مانیسمان، تطبیق پذیری و استحکام عملکرد بالایی دارد و می تواند فشار زیادی را تحمل کند. به همین دلیل از لوله بدون درز رده ۴۰، علاوه بر مصارف ساخت و ساز، در خطوط آب و گاز نیز استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با لوله بدون درز رده ۴۰، ابعاد و مشخصات آن و همچنین ترکیب شیمایی این نوع لوله، با ادامه این مقاله با پایپ فیتینگ همراه باشید.

لوله بدون درز ( مانیسمان ) رده 40 جوشی 

 

لوله بدون درز (به انگلیسی Seamless Pipe ) یا همان لوله مانیسمان ( به انگلیسی mannesmann pipe ) رده 40 جوشی، مطابق با استاندارد ASTM A106 Gr.B  در پایپ فیتینگ موجود است.
لوله بدون درز رده 40 در سایزهای ½ اینچ الی 36 اینچ موجود می باشد.
لوله مانیسمان رده 40  با ضخامت 2.77 میلی متر تا 19.05 میلیمتر تولید می شود.
لوله مانیسمان در دو طول 6 متری و 12 متری تولید می شوند که عموما طول 6 متری آن رایج می باشد.


پایپ فیتینگ وارد کننده لوله و اتصالات مانیسمان در انواع سایزها و ضخامت در ایران می باشد.

منظور از رده لوله چیست ؟

برای بیان ضخامت لوله های بدون درز می بایست از واژه "رده" استفاده نمود . واژه رده که با نام sch نیز شناخته می شود همواره به همراه عدد یا واژه ایی بیان می شود که با رجوع به استاندارد ASME B36.10 می توان ضخامت لوله بدون درز را بر اساس میلی متر استخراج نمود. مرجع تمام استانداردهای لوله ASME می باشد.
نمونه هایی از ضخامت های لوله های بدون درز به صورت sch40 ( رده 40 )، sch 80 ( رده 80 )، sch STD ( رده STD ) و ... بیان می گردد. قیمت لوله مانیسمان بر اساس افزایش میزان رده لوله نیز افزایش پیدا می کند زیرا ضخامت و وزن لوله بالاتر می رود و در نتیجه قیمت لوله مانیسمان نیز افزایش می یابد.

مقایسه لوله مانیسمان رده 40 و سبک

لوله های رده 40 مانیسمان طبق استاندارد SCHEDULE40 ساخته شده و ضخامت آن از نوع لوله های بدون درز سبک بیشتر می باشد و می تواند فشار و دمای بیشتری را نسبت به رده سبک تحمل کند و معمولا در شاخه های 6 متری تولید می شوند.

فشار قابل تحمل لوله مانیسمان رده 40

فشار لوله مانیسمان بر اساس ضخامت و سایز لوله مشخص می شود به صورتی که فشار قابل تحمل لوله ها با ضخامت لوله بدون درز رابطه مستقیم و با سایز لوله رابطه عکس دارد.
 به عنوان مثال لوله بدون درز رده 80 فشار بالاتری را نسبت به لوله رده 20 و 40 تحمل می کند و در مثالی لوله 1 اینچ فشار بالاتری را نسبت به لوله 2 اینچ تحمل می کند.

نوع اتصال مانیسمان رده 40

لوله مانیسمان رده 20 و 40 سبک بوده و چندان ضخامت بالایی ندارد اما لوله مانیسمان رده 80 به دلیل ضخامت بیشتر برای رزوه کاری مناسب تر است. بنابراین لوله رده 20 و 40 هم می تواند جوشکاری و هم رزوه شود.

 

قیمت لوله مانیسمان رده 40

قیمت لوله مانیسمان رده 40 نسبت به لوله مانیسمان رده 80 پایین تر می باشد، چرا که لوله رده 40 ضخامت کمتری داشته و از متریال کمتری در ساخت آن استفاده می شود.

مزایای لوله بدون درز ( مانیسمان ) 

  • عدم وجود درز جوش در بدنه لوله
  • یکنواخت بودن و استحکام بالا لوله
  • مقاومت در برابر کشش و خمیدگی لوله با توجه به استاندارد
  • تحمل فشار و دمای بالا نسبت به لوله های درزدار

کاربرد لوله بدون درز

  • کاربرد در لوله کشی های آتش نشانی و صنعتی 
  • مناسب انتقال و توزیع سیال نفت، گاز ، بخار و اسیدها
  • کاربرد در صنایع دریایی و کشتی سازی
  • قابل استفاده در کمپرسورها و مخازن بویلرها

قیمت لوله بدون درز (مانیسمان) با توجه حجم خرید در پایپ فیتینگ متفاوت است و هر چه حجم خرید بیشتر باشد تخفیف بیشتری به مشتریان تعلق میگیرد.
با شماره گیری 02136055307 می توانید از مشاوره ی حرفه ای  کارشناسان ما بهره مند شوید.